Na czym polega działanie systemu iFloor?

iFloor to rozwiązanie prezentacyjne cieszące się coraz większą popularnością na świecie, zasługujące jednak na miano innowacyjnego na polskim rynku. Umożliwia wykorzystanie wybranej przez nas płaszczyzny do wyświetlania jednego z kilku przygotowanych wcześniej scenariuszy animacji.

Same scenariusze są zbiorami reakcji wyświetlanego obrazu, które zachodzą pod wpływem ruchu. Co ważne, w każdym scenariuszu zastosowano inne efekty, zawsze istnieje przy tym możliwość ich dowolnej modyfikacji oraz zmiany. Każdy efekt to również nieco inne właściwości, a tym samym również tło dźwiękowe i zawsze jest uzależniony od tego, czego w danej chwili dotyczy prezentacja. iFloor oferowany przez Alpha Vision zasługuje na szczególną uwagę z przynajmniej kilku powodów, na pierwszy plan wysuwa się zaś to, że firma dysponuje najbardziej zaawansowanym systemem prezentacji interaktywnych, jeśli w grę wchodzi zastosowana technologia. W praktyce oznacza to, że zarówno jakość, jak i funkcjonalność systemu jest bez porównania wyższa od tego co jest w stanie zaproponować konkurencja. Jest to bardzo cenne, daje bowiem gwarancję płynnej animacji oraz dokładnego wykrywania ruchu. Klienci firmy mogą liczyć również na aż kilkanaście różnego rodzaju efektów stworzonych w oparciu o nowoczesny silnik graficzny 3D, nie ma więc wątpliwości, że mamy do czynienia z grafiką na najwyższym poziomie. Mówiąc o podstawowych komponentach składających się na iFloor wypada wspomnieć przede wszystkim o silnym projektorze multimedialnym wyposażonym w sześciokątny obiektyw i lustrzany system odbicia światła. Inne komponenty, których nie może zabraknąć to kamera, emitery podczerwieni, wysokiej jakości komputer PC, konstrukcja trawersowa, głośniki oraz wykonana z akrylu powierzchnia prezentacyjna. Mówiąc o samej zasadzie działania iFloor wypada podkreślić, że ma ona podstawę w zintegrowanym systemie produkcji multimedialnych. Kamera z czujnikiem ruchu jest w stanie przekazać dane do komputera, ten zaś przetwarza je do projektora. W rezultacie, każdy ruch użytkownika doprowadza do zmiany animacji. W identyczny sposób działa też tło dźwiękowe. Wskazując na najciekawsze scenariusze nie można pominąć tego, który został określony jako „Podwodny świat”, jest to bowiem scenariusz dający najwięcej możliwości modyfikacji, a tym samym cieszący się największą popularnością wśród odbiorców. Użytkownik ma wrażenie, że chodzi po powierzchni wirtualnej wody, wypada przy tym podkreślić, że ta ostatnia zachowuje się tak, jak gdyby była prawdziwa. Pod jej powierzchnią nie brakuje tropikalnych ryb, a ich zachowanie jest uzależnione od zachowania uczestnika scenariusza. Tło podwodnego świata może być bardzo zróżnicowane, nic nie stoi więc na przeszkodzie temu, aby było nim dostarczone przez klienta logo. Scenariusz budzi zachwyt również dlatego, że pozostawia duże możliwości modyfikacji, każda nowa animacja może przy tym zyskać oryginalne tło dźwiękowe. Scenariusz znany jako „Odsłanianie” zakłada, że poruszająca się osoba będzie mogła odkrywać grafikę stanowiącą tło i przykrytą w całości innymi, mniejszymi grafikami. „Rozsiewanie” to z kolei scenariusz zakładający, że osoba poruszająca się po podłodze będzie „rozsiewała” drobne grafiki umiejscowione na jednej dużej, stanowiącej tło.

Naturalnie, tu również klient ma możliwość modyfikacji, „rozsiewać” można więc każdą dostarczoną przez niego grafikę. Scenariusz zdefiniowany jako „Ścieranie” pozwala osobie poruszającej się po podłodze grafiki, która stanowi tło, a przy tym jest całkowicie przykryta inną grafiką. Może być to odgarnianie śniegu albo jednego obrazu pod drugim. Scenariusz „Piłka nożna” to z kolei okazja do tego, aby praktycznie każdą powierzchnię zmienić wirtualny stadion, na którym można rozegrać widowiskowy mecz. Co ważne, tylko wielkość podłogi ogranicza liczbę uczestników takiego niecodziennego spotkania.